Mladý chemik

Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je chemická soutěž pro žáky 9. ročníků základních škol. Ve školním roce 2023/2024 probíhá již 12. ročník této soutěže.

 Aktuální informace

(aktualizace: 20. prosince 2023)

2. kolo

2. kola, které proběhlo u nás na škole v úterý 12. prosince 2023, se zúčastnilo celkem 337 žáků ze 122 základních škol z krajů - Hlavní město Praha, Středočeský, Plzeňský, Královehradecký a Jihočeský. V 1. kole, které probíhá na podzim na základních školách, byla účast ještě vyšší - konkrétně 127 škol a celkem 3300 zapojených žáků. 

Soutěžící v rámci 2. kola absolvují test, který je na 60 minut. Poté je pro ně připraven doprovodný program - letos to byla přednáška našeho bývalého žáka Bc. Jakuba Šemíka na téma Výroba piva. 

Po vyhodnocení 2. kola je nejlepším řešitelem Jakub Záhlava (ZŠ Dolní Břežany), 2. místo obsadila Linda Křišťálová (ZŠ Praha 5-Košíře, Weberova) a 3. příčka patří Jindřichu Filipovi (ZŠ, Praha 4, Jílovská). 33 nejlepších žáků z 2. kola postoupí do 3. kola, které bude probíhat v laboratoři. 3. kolo se uskuteční v pátek 22. března 2024.

V rámci 2. kola vyhlašujeme i doprovodnou soutěž pro ZŠ - letos se jednalo o vytvoření sady chemických medailí, které bychom využili jako ocenění pro vítěze krajského kola (tedy pořadí po 3. kole). Všechny medaile byly nádherné a bylo těžké rozhodnout, která sada je ta nej. Konečné pořadí je tedy následující - 1. místo obsadila ZŠ Nebušice, 2. příčka patří ZŠ TGM, Praha 6 a 3. místo obsadila ZŠ Neveklov. Dále se soutěže zúčastnily i ZŠ Kladno, Vodárenská a ZŠ pro žáky se spec. poruchami chování, Na Zlíchově. Všem gratulujeme a děkujeme za nádherné medaile!

1. kolo

Zadání a řešení 1. kola společně s organizačními pokyny bylo rozesláno na konci září na ZŠ. Termín zaslání výsledků 1. kola je nejpozději v pátek 17. listopadu 2023. Výsledky vyplňte v tabulce v Excelu a v této podobě nám je poté zašlete.

Informace o soutěži

Soutěž Mladý chemik je zaměřena na celorepublikovou propagaci chemie na základních školách. Podporuje ji odborná veřejnost, firmy podnikající v chemickém průmyslu, Svaz chemického průmyslu a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Cílem je propojit základní a střední školství s odbornou praxí v chemii.

Soutěž se skládá ze 3 kol a je určena všem žákům 9. tříd. V prvním kole žáci řeší test, který vám zašleme. Není povinný pro všechny, můžou jej vypracovat např. pouze ti, kteří mají zájem o chemii a přírodní vědy. Učitel chemie vyhodnotí testy a výsledky nám pošle e-mailem nejpozději v pátek 17. listopadu 2023. Nejlepší 3 žáci z každé základní školy se zúčastní 2. (testového) kola, které proběhne v klasické prezenční podobě ve úterý 12. prosince 2023. 30 nejlepších žáků se kvalifikuje do 3. (laboratorního) kola, to se uskuteční v laboratoři naší školy. Termín upřesníme později.

Nejméně tři nejlepší soutěžící postoupí do červnového celostátního finále soutěže, které proběhne v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Vítězové se mohou těšit na hodnotné ceny, např. iPad, LED TV, iPod, příslib přiznání stipendia 2 400 Kč měsíčně v 1. akademickém roce studia na FCH UP, atd. Celkový počet finalistů je 40. Z každého regionálního (tedy třetího) kola postoupí 3 nejlepší a ti budou doplněni dalšími 16 žáky podle celkové účasti v jednotlivých regionech. 

Bližší informace a zadání prvního kola vám pošlou Mgr. Vlastimil Souček a Mgr. Eva Vrzáčková, mlady_chemik@mssch.cz (mlady_chemik - mezi slovy je podtržítko).

Důležité termíny:

1. kolo - odeslání výsledků v pátek 17. listopadu 2023
2. kolo, MSŠCH úterý 12. prosince 2023
3. kolo, MSŠCH pátek 22. března 2024

 Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR


Partneři