Mladý chemik

Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je chemická soutěž pro žáky 9. ročníků základních škol. Ve školním roce 2023/2024 probíhá již 12. ročník této soutěže.

 Aktuální informace

(aktualizace: 14. května 2024)

3. kolo 

3. (laboratorní) kolo soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR 2023/2024 proběhlo v pátek 22. března. Do 3. kola postoupilo 33 nejlepších z 2. kola.

V laboratoři na žáky čekala – stejně jako v loňském roce – titrační úloha, tentokrát zjišťovali tvrdost vody chelatometricky. Na laboratorní část měli žáci 120 minut.

Poté se přesunuli do učebny, kde pro ně byla připravena přednáška našeho absolventa Ing. Vojtěcha Hrbka, Ph.D. z Ústavu chemie a analýzy potravin VŠCHT na téma Analýza a falšování potravin. Během přednášky byla opravena laboratorní část. Po přednášce proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků – vítězem v rámci našeho regionu se stal Jakub Záhlava (ZŠ Dolní Břežany), který dosáhl maxima bodů jak ve 2. kole, tak i ve 3. kole. Druhá skončila Linda Křišťálová (ZŠ Praha 5, Weberova) a na 3. pozici se umístil Max Rattman (ZŠ Kladno, Vodárenská).

Do celostátního finále, které se uskuteční ve čtvrtek 13. června na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice, postupuje 6 nejlepších soutěžících z našeho regionu po 3. kole. Do Pardubic se tedy podívá i 4. Jindřich Filip (ZŠ, Praha 4, Jílovská), 5. Ondřej Mézl (ZŠ, Praha 3, nám. Jiřího z Lobkovic) a 6. Martin Zabilka (ZŠ Barrandov, Praha 5, Chaplinovo nám.).

V letošním ročníku jsme měli i výjimečného soutěžícího – žáka 3. třídy Matěje Vaníka (ZŠ Palachova Brandýs n. L.), který postoupil na 8. místě do 3. kola a celkově se umístil na krásném 18. místě!

Pro všechny soutěžící byly připraveny hodnotné ceny zakoupené ze sponzorských darů – chemický hrníček, časopisy, bloky, power banky, deskové hry, chemické knížky nebo i předplatné časopisu Vesmír. První 3 soutěžící zároveň také obdrželi jednu sadu medailí, kterou do soutěže přivezli žáci v rámci 2. kola. 

Na fota ze soutěže se můžete podívat v Galerii akcí

2. kolo

2. kola, které proběhlo u nás na škole v úterý 12. prosince 2023, se zúčastnilo celkem 337 žáků ze 122 základních škol z krajů - Hlavní město Praha, Středočeský, Plzeňský, Královehradecký a Jihočeský. V 1. kole, které probíhá na podzim na základních školách, byla účast ještě vyšší - konkrétně 127 škol a celkem 3300 zapojených žáků. 

Soutěžící v rámci 2. kola absolvují test, který je na 60 minut. Poté je pro ně připraven doprovodný program - letos to byla přednáška našeho bývalého žáka Bc. Jakuba Šemíka na téma Výroba piva. 

Po vyhodnocení 2. kola je nejlepším řešitelem Jakub Záhlava (ZŠ Dolní Břežany), 2. místo obsadila Linda Křišťálová (ZŠ Praha 5-Košíře, Weberova) a 3. příčka patří Jindřichu Filipovi (ZŠ, Praha 4, Jílovská). 33 nejlepších žáků z 2. kola postoupí do 3. kola, které bude probíhat v laboratoři. 3. kolo se uskuteční v pátek 22. března 2024.

V rámci 2. kola vyhlašujeme i doprovodnou soutěž pro ZŠ - letos se jednalo o vytvoření sady chemických medailí, které bychom využili jako ocenění pro vítěze krajského kola (tedy pořadí po 3. kole). Všechny medaile byly nádherné a bylo těžké rozhodnout, která sada je ta nej. Konečné pořadí je tedy následující - 1. místo obsadila ZŠ Nebušice, 2. příčka patří ZŠ TGM, Praha 6 a 3. místo obsadila ZŠ Neveklov. Dále se soutěže zúčastnily i ZŠ Kladno, Vodárenská a ZŠ pro žáky se spec. poruchami chování, Na Zlíchově. Všem gratulujeme a děkujeme za nádherné medaile!

1. kolo

Zadání a řešení 1. kola společně s organizačními pokyny bylo rozesláno na konci září na ZŠ. Termín zaslání výsledků 1. kola je nejpozději v pátek 17. listopadu 2023. Výsledky vyplňte v tabulce v Excelu a v této podobě nám je poté zašlete.

Informace o soutěži

Soutěž Mladý chemik je zaměřena na celorepublikovou propagaci chemie na základních školách. Podporuje ji odborná veřejnost, firmy podnikající v chemickém průmyslu, Svaz chemického průmyslu a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Cílem je propojit základní a střední školství s odbornou praxí v chemii.

Soutěž se skládá ze 3 kol a je určena všem žákům 9. tříd. V prvním kole žáci řeší test, který vám zašleme. Není povinný pro všechny, můžou jej vypracovat např. pouze ti, kteří mají zájem o chemii a přírodní vědy. Učitel chemie vyhodnotí testy a výsledky nám pošle e-mailem nejpozději v pátek 17. listopadu 2023. Nejlepší 3 žáci z každé základní školy se zúčastní 2. (testového) kola, které proběhne v klasické prezenční podobě ve úterý 12. prosince 2023. 30 nejlepších žáků se kvalifikuje do 3. (laboratorního) kola, to se uskuteční v laboratoři naší školy. Termín upřesníme později.

Nejméně tři nejlepší soutěžící postoupí do červnového celostátního finále soutěže, které proběhne v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Vítězové se mohou těšit na hodnotné ceny, např. iPad, LED TV, iPod, příslib přiznání stipendia 2 400 Kč měsíčně v 1. akademickém roce studia na FCH UP, atd. Celkový počet finalistů je 40. Z každého regionálního (tedy třetího) kola postoupí 3 nejlepší a ti budou doplněni dalšími 16 žáky podle celkové účasti v jednotlivých regionech. 

Bližší informace a zadání prvního kola vám pošlou Mgr. Vlastimil Souček a Mgr. Eva Vrzáčková, mlady_chemik@mssch.cz (mlady_chemik - mezi slovy je podtržítko).

Důležité termíny:

1. kolo - odeslání výsledků v pátek 17. listopadu 2023
2. kolo, MSŠCH úterý 12. prosince 2023
3. kolo, MSŠCH pátek 22. března 2024

 Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR


Partneři