Mladý chemik

Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je chemická soutěž pro žáky 9. ročníků základních škol. Ve školním roce 2023/2024 probíhá již 12. ročník této soutěže.

 Aktuální informace

(aktualizace: 21. září 2023)

 1. kolo

Zadání a řešení 1. kola společně s organizačními pokyny bude rozesláno nejpozději na začátku října na ZŠ. Termín zaslání výsledků 1. kola je nejpozději v pátek 17. listopadu 2023. Výsledky vyplňte v tabulce v Excelu a v této podobě nám je poté zašlete.

Informace o soutěži

Soutěž Mladý chemik je zaměřena na celorepublikovou propagaci chemie na základních školách. Podporuje ji odborná veřejnost, firmy podnikající v chemickém průmyslu, Svaz chemického průmyslu a Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Cílem je propojit základní a střední školství s odbornou praxí v chemii.

Soutěž se skládá ze 3 kol a je určena všem žákům 9. tříd. V prvním kole žáci řeší test, který vám zašleme. Není povinný pro všechny, můžou jej vypracovat např. pouze ti, kteří mají zájem o chemii a přírodní vědy. Učitel chemie vyhodnotí testy a výsledky nám pošle e-mailem nejpozději v pátek 17. listopadu 2023. Nejlepší 3 žáci z každé základní školy se zúčastní 2. (testového) kola, které proběhne v klasické prezenční podobě ve úterý 12. prosince 2023. 30 nejlepších žáků se kvalifikuje do 3. (laboratorního) kola, to se uskuteční v laboratoři naší školy. Termín upřesníme později.

Nejméně tři nejlepší soutěžící postoupí do červnového celostátního finále soutěže, které proběhne v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Vítězové se mohou těšit na hodnotné ceny, např. iPad, LED TV, iPod, příslib přiznání stipendia 2 400 Kč měsíčně v 1. akademickém roce studia na FCH UP, atd. Celkový počet finalistů je 40. Z každého regionálního (tedy třetího) kola postoupí 3 nejlepší a ti budou doplněni dalšími 16 žáky podle celkové účasti v jednotlivých regionech. 

Bližší informace a zadání prvního kola vám pošlou Mgr. Vlastimil Souček a Mgr. Eva Vrzáčková, mlady_chemik@mssch.cz (mlady_chemik - mezi slovy je podtržítko).

Důležité termíny:

1. kolo - odeslání výsledků v pátek 17. listopadu 2023
2. kolo, MSŠCH úterý 12. prosince 2023
3. kolo, MSŠCH březen/duben 2024

 Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR


Partneři