CHEMICKÁ SOUTĚŽ PRO ŽÁKY ZŠ - HLEDÁME NEJLEPŠÍHO MLADÉHO CHEMIKA ČR 2019/2020 (8. ročník)

 

CHEMICKÁ SOUTĚŽ PRO ŽÁKY ZŠ - HLEDÁME NEJLEPŠÍHO MLADÉHO CHEMIKA 2019/2020 (8. ročník)

 

3. kolo - 11. března 2020 - ZRUŠENO

3. (laboratorní) kolo, které mělo proběhnout ve středu 11. března 2020, bylo zrušeno. O náhradním termínu vás budeme informovat. 

 

2. kolo - 12. prosince 2019

1. kolo probíhalo od září do poloviny listopadu 2019 na základních školách. Žáci dostali zadání testu, který učitelé vyhodnotili. 3 nejlepší žáci z každé základní školy postoupili do 2. kola. Celkem se do 1. kola zapojilo 2039 žáků z 131 základních škol.

 

Ve čtvrtek 12. prosince 2019 se na naší škole konalo 2. kolo soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR. Celkem se účastnilo 344 žáků ze 126 základních škol z krajů Hlavní město Praha, Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Liberecké i Královehradeckého. Žáci nejprve napíší test, poté je pro ně připraven doprovodný program. Letošní úlohy jsou zaměřeny převážně na kovy, jejich získávání, využití, žáci si ověřují znalosti Beketovovy řady napětí kovů. Objevily se zde ale také úlohy na názvosloví, vyčíslování rovnic apod.

 

Po testu si žáci mohli poslechnout přednášky. V tělocvičně si někteří vyslechli přednášku našeho kolegy Ing. Tomáše Mahnela o našem významném chemikovi Otto Wichterlem, v posluchárně měla přednášku se zajímavými pokusy RNDr. Simona Petrželová, Ph.D. z PřF UK. Obě přednášky byly výborné a velice kladně hodnocené.  

 

V rámci 2. kola vyhlašujeme také doprovodnou soutěž, letos jsme vybrali téma Chemie v kuchyni. Žáci měli vyrobit a přivést poster, model, cokoliv – fantazii se meze nekladly. Výtvory, které žáci dodali, byly naprosto úžasné. Vítězem v této doprovodné soutěži se stala ZŠ a MŠ Kladno, Vodárenská 2115, druhé místo obsadila ZŠ a MŠ, Praha–Nebušice a na třetím místě skončily shodně ZŠ, Praha 4, Mikulova 1594 a ZŠ Juventa, Komenského 578, Milovice–Mladá. Všechny školy, které se zapojily do této doprovodné soutěže, byly oceněny.

 

Ve 2. kole si nejlépe se všemi úlohami poradil Matouš Kejval (ZŠ a MŠ Dolní Břežany), 2. místo patřilo Matyáši Joštovi (ZŠ Sadská) a 3. místo obsadil Radim Kubelka (ZŠ Praha 10, Gutova 39/1987). 30 nejlepších žáků postoupí do 3. (laboratorního) kola, které se uskuteční na naší škole ve středu 11. března 2020.

 

 

 

Informace k 1. kolu

Každoročně pořádáme chemickou soutěž pro žáky základních škol.                                            

V tomto školním roce již po 25. :-))). 

Chceme povzbuzovat zájem žáků o chemii a přírodní vědy zábavnou formou. Umožňujeme žákům vyzkoušet si práci v laboratoři a předvést svoje znalosti. Každý ročník chemické soutěže je zaměřen na zajímavý obor chemie nebo odvětví chemického průmyslu (pivovarnictví, zpracování odpadních vod, petrochemie, cukrovarnictví). Spolupracujeme se základními školami, které jsou v Praze, ve středních Čechách, ale také v jižních a západních Čechách.

 

  • Soutěž se skládá ze 3 kol a je určena všem žákům 9. tříd.

    V prvním kole žáci řeší test, který Vám zašleme. Test není povinný pro všechny žáky v dané třídě, ale vypracují ho ti, kdo mají zájem o chemii a přírodní vědy. Učitel chemie ohodnotí testy a výsledky nám pošle e-mailem nejpozději do pátku 15. listopadu 2019. Nejlepší 3 žáci z každé základní školy se zúčastní 2. (testového) kola soutěže na naší škole. V rámci 2. kola pozvaní žáci napíší test a 30 nejlepších se kvalifikuje do 3. (laboratorního) kola. 2. kolo soutěže se uskuteční ve čtvrtek 12. prosince 2019. Harmonogram 2. kola Vám zašleme po uzavření přihlášek, nejdříve po 22. listopadu 2019, nejpozději týden před 2. kolem.

 

  • I letos jsme si pro Vás a Vaše žáky připravili doprovodnou soutěž, které se můžete, ale nemusíte zúčastnit. Tentokrát jsme zvolili obecnější a hodně široké téma Chemie v kuchyni. Toto téma můžete pojmout jakkoliv, necháváme zcela na Vás – opět fantazii se meze nekladou. Můžete vytvořit poster, model, cokoliv Vás napadne. Budeme se těšit na Vaše originální nápady!

    Na této doprovodné soutěži mohou pracovat všichni žáci školy dohromady. Na 2. kolo nám poté dovezete jeden ,,výtvor“ za školu. My následně soutěž vyhodnotíme a nejlepší oceníme hodnotnými cenami, které Vám zašleme poštou. 

 

  • 3. kolo se uskuteční ve středu 11. března 2020.

                                          

  • V letošním školním roce nejméně 3 nejlepší soutěžící postoupí do celostátní soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR 2019/2020.

 

Soutěž Mladý chemik je zaměřena na celorepublikovou propagaci chemie na základních školách.

  • Soutěž je podpořena odbornou veřejností, firmami podnikajícími v chemickém průmyslu, Svazem chemického průmyslu a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Soutěž si klade za cíl propojit základní a střední školství s odbornou praxí v chemii.
  • Celostátní finále soutěže proběhne v úterý 9. června 2020  v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Nejlepší žáci se mohou těšit na hodnotné ceny, např. iPad, LED TV, iPod, příslib přiznání stipendia 2 400 Kč měsíčně v 1. akademickém roce studia na FCH UP, atd. Celkový počet finalistů je 40. Z každého regionálního (tedy 3.) kola postoupí 3 nejlepší, kteří budou doplněni dalšími 16 žáky podle celkové účasti v jednotlivých regionech.

 

Bližší informace a zadání prvního kola Vám pošlou Mgr. Vlastimil Souček a Mgr. Eva Vrzáčková, mlady_chemik@mssch.cz (mlady_chemik - mezi slovy je podtržítko).

 

                                                                                  

 

Důležité termíny:

 

1. kolo je nutné opravit tak, aby termín odeslání přihlášky byl nejpozději do pátku 15. listopadu 2019.

2. kolo chemické soutěže proběhne ve čtvrtek 12. prosince 2019.  

3. kolo soutěže se uskuteční ve středu 11. března 2020.                 

 

Těšíme se na nové mladé chemiky.

 

Magistrát Hlavního Města Prahy

Adresa školy:
Masarykova střední škola chemická
Křemencova 179/12
116 28  Praha 1-Nové Město
Telefony:
Kancelář:
Ředitel:
Jídelna:

222 924 444
222 924 427
222 924 405

Prohlášení o přístupnosti