Co najdete na www.zazijchemii.cz?

Nerds TV

Hlavní roli na stránkách www.zazijchemii.cz mají Kvasnice a Cyril, dvojice mladých a poněkud extravagantních chemiků. Slovem „nerd“ jsou tradičně označování počítačoví maniaci, kteří rozumí všem IT technologiím, ale mají problém s normálním životem v nevirtuálním světě. Přesně takoví jsou i naši chemičtí „nerdi“. Divně se oblékají, u děvčat moc úspěchů neslaví, ale se zkumavkami a chemickými látkami dokážou zázraky.

Ve svých videích předvedou Kvasnice a Cyril třeba zatloukání hřebíku jablkem zmrazeným kapalným dusíkem nebo výbuch sopky s využitím hypermanganu. Jejich kolega Kreveta, vystupují zásadně v ochranném obleku a masce, pak jejich kousky vysvětlí pomocí chemických vzorců a procesů. Experiment si tedy může každý mladý chemik znovu vyzkoušet sám – samozřejmě jen v řádně vybavené laboratoři a pod dohledem učitele.

 

Laboratoř

Další sada zajímavých chemických pokusů čeká na návštěvníky stránek www.zazijchemii.cz v sekci Laboratoř. Vedle několika videí zde najdou mnoho dalších virtuálních pokusů, které si mohou u počítače sami vyzkoušet. Stačí myší uchopit kádinky a smíchat jejich obsah ve správném poměru ve virtuální zkumavce.

 

Mendělejevova tabulka

V této sekci naleznete kompletní Mendělejevovu periodickou tabulku se základními vlastnostmi a zajímavostmi u každého chemického prvku. Můžete si také otestovat své znalosti. Stačí vždy vybrat prvek, který je správnou odpovědí na položenou otázku. Po třiceti sekundách test končí a vy dostanete známku společně se šťavnatým hodnocením z úst jednoho z chemických nerdů. Nevěšte hlavu, když propadnete, můžete to zkusit znovu.

 

Blog

V sekci blog jsou zveřejňovány texty těch, kdo mají k chemii co říci. Pokud byste měli zájem stát se chemickým bloggerem, určitě nás kontaktujte. Nemůže však jít o vysoce odborné složité texty, protože stránka www.zazijchemii.cz je určená mladým chemikům ze základních a středních škol.

 

Ropa

Stránka www.zazijchemii.cz je iniciativou skupiny Unipetrol, která působí v petrochemickém a rafinérském oboru stejně jako v maloobchodním prodeji pohonných hmot. V sekci ropa proto naleznete základní informace o této surovině a jejím využití v praxi.

 

Další zajímavnosti najdete v brožuře zde.

Magistrát Hlavního Města Prahy

Adresa školy:
Masarykova střední škola chemická
Křemencova 179/12
116 28  Praha 1-Nové Město
Telefony:
Kancelář:
Ředitel:
Jídelna:

222 924 444
222 924 427
222 924 405

Prohlášení o přístupnosti